بسمه تعالی

موضوع:سه رمز موفقیت پیامبراکرم(ص) در قرآن

خُذِ العَفوَ و اً مُر بالعُرفِ و اَعرِض  عَن ِالجاهِلینَ (199اعراف)

پیامبر در آغاز پیامبری خود فشارهای زیادی را مُتَحَمِّل شد . فقط امیرالمومنین(ع)  و حضرت خدیجه(س) به او ایمان آوردند. و نماز جماعتشان به نوعی سه نفره بود.

فشارهای روحی که بر پیامبر وارد میشد بدتر از فشارهای جسمی بود . مثل تمسخر. استهزا، دست انداختن و تهمت زدن .

به پیامبر میگفتند که ساحر است . . مجنون است  . خائن است و در جامعه ای بوده که اخلاق و ادب کاملا سقوط کرده بود حالا پیامبر باید بااخلاقش قلب های این جماعت را  جذب کند.

خداونددر قرآن که اول بحث ذکر کردیم  سه دستور به پیامبر اکرم داده که رمز موفقیت او هستند .

 

 

 

 

1)خُذِ العَفو .خطاکاری که سرش پایین آمده  و میگوید که  اشتباه کردم را  ببخش. نمونه زیاد آمده که سابقه های بدی داشتند و نزد پیامبر بخشیده شدند .

روزی حضرت در مسجد نشسته بود،خانمی صورتش را پوشانده بود وارد شد . و گفت یارسول الله امدم مسلمان شوم . شهادتین را  گفت  بعد پوشیه اش  را کنار زد و مشخص شد که این زن ، هِند همسر ابوسفیان است.(قاموس الرجال .شوشتری.ج12ص350)

کسی که جسارتهای  زیادی به پیامبر(ص) و حمزه سیدالشهدا کرده پیامبر حتی اورا هم بخشید.و حتی در فتح مکه کسانی را بخشید که سالها بااو مبارزه کردند . همچنین مردی مسافر،امام حسن (ع) رادید و شروع به فحاشی کرد و گفت از تو و پدرت متنفرم . امام به سویش رفت وفرمود:گمانم غریبه هستی. اگر چیزی میخواهی بگو تاعطا کنم. مرکب بخواهی میدهم. محتاج باشی نیازت را براورده سازم. گرسنه هستی سیرت کنم .

 

 

 

 

 

اگراساست را منزل من بیاوری خوشحال میشوم مرد پشیمان شد و  به امام گفت من از تو و پدرت در گذشته متنفر بودم ولی بااین رفتارت نزد من محبوبترین هستیدو مهمان امام شد

 

همچنین امام سجاد علیه السلام وقتی اسیر بودند و به شام رسیدند پیرمردی  در مقابلشان ایستادند و کلمات زننده ای را بیان کردند .

و گفتند که خداوندرا شکر که شمارا نابود کرد. و مردمان را از شر شما آسوده کرد. و یزید را برشما پیروز گرداند .

امام که میدانست این شخص فریب تبلیغات دشمن را خورده با کمال ادب و احترام بااو سخن نمود و جواب بی ادبی هایش را نداد. آنقدر با محبت رفتار کرد که پیرمرد متعصب شامی از رفتار خود ناراحت شد و اظهار پشیمانی کرد . . مکتب رسول الله اینچنین دل هارا مجذوب خود میکند .  

 

 

 

 

 

 این یعنی اولین شرط خداوند را پیامبر به خوبی عمل کرد . خطاکاری که سرش پایین بود را میبخشید/

ماهم بین خانواده، بستگان، اشنایان کدورت نداشته باشیم . جدال نکنیم . دوستی داشته باشیم . تا راه پیامبررا ادامه بدهیم

2)وً اًمُر بِالعُرف برخی از مردم ناآگاهند. از بس پای تبلیغات دشمن نشستند نسبت به دین و ت و نظام بدبین شدند. اینها دشمن و معاند نیستند . بلکه ناآگاهند. گرفتار تبلیغات ناصحیح شدند.  خداوند رمز دوم موفقیت پیامبر را آگاهی دادن به مردم میداند .

روزی هیئتی برپیامبر وارد شد . مسیحی بودند . گفتند یارسول الله شما به چه چیزی مبعوث شدید ؟

پیامبر اصل های دین را یکی یکی شمرد. مثل توحید و .

توضیح داد که بت نمیتواند خدا باشد . ساخته ی دست انسان است . و بعد از مذمت فساد و فحشا و دروغ و زشتی سخن گفت . و به این جماعت آگاهی داد که دین اسلام دین انسانیت است .

 

 

 

این جماعت هم نرم شدند و قبول کردند و از این دین خوششان آمد

و همانجا بعد از آگاهی مسلمان شدند . بعد که از در خانه پیغمبر که خارج شدند چند تن از مشرکان مکه آمدند  وگفتند مگر شما مسیحی نبودید؟ گفتند اره ولی الان مسلمانیم .

مشرکان مکه گفتند محمد از اهالی ماست و ما میشناسیمش . چهل سال است  اینجاست . ما به او ایمان نیاوردیم  . شما که معتقد به خدابودید کتاب اسمانی داشتیدو از راه دور اومدین مسلمان شدین؟

مثل زمانه ی ما ملامت کردند اینهارا . الان مثلا میگویند هنوز نماز میخوانید؟ کمی بروز باش . چادر چیه . نماز چیه .مال قدیماس . و امثال این حرف ها.

مسیحی ها گفتند ما ناآگاه بودیم .آمدیم و پیامبر به ما آگاهی داد . و ماهم از اسلام خود دست برنمیداریم

خداوند میفرمایند ما به چنین اشخاصی دوتا پاداش میدیم .

 

 

 

 

اُولئِکَ یُوءتُونَ اًجرَهُم مَرَّتَینِ بِما صَبَرُوا و یَدرَءُونَ بِالحَسَنَةِ السَیِّئَة

(54قصص)

یک اجر بخاطر اسلام آوردنش و یک اجر برای اینکه ملامت هارو تحمل کردند و دست از ایمانشان نکشیدند.

یعنی دانشجوی جوانی که در خوابگاه نماز میخوانی و بهت میگن اُمُّل . ولی تو نمازت رو ترک نمیکنی . تو دوتا نمره داری. یکی نماز و یکی تحملِ مَلامت . و همچنین حجاب دختران هم همینطور .  

3)وَ اًعرِض عَنِ الجاهِلینَ . جاهل یعنی کسانی که درک ندارد . از این اشخاص اعراض کن . زیاد سربه سرشون نذار . در یک جاده ی یک طرفه کسی خلاف جاده حرکت میکند و وقتی دچار مشکل میشود خودش به بقیه توهین میکند این شخص دیگه ناآگاه نیست . بلکه کشش و درک و فهم ندارد. از چنین شخصی اعراض کن . بقول امروزی ها دهن به دهن این شخص نگذار .

 

 

 

 

روزی عمار رد میشد شخصی آشغالی به سمت عمار پرتاب کرد . عمار اصلا برنگشت ببیند چه کسی اینکار را کرده .اصلا به خودش نگرفت .زیرا میدانست این شخص جاهل است . برخورد با وی کاررا خرابتر میکند لذا اعراض کرد

 

در سوره ی فرقان 63 آمده

اِذا خاطَبَهُمُ الجاهِلُونَ قالُوا سَلاماً

وقتی جاهلی بااینها مخاصمه میکند یه سلام میکند و رد میشود

هرچیزی زکاتی دارد و زکات عقل، تحمل افراد نادان است .

پیامبر بارعایت این سه رمزی که خداوند براو نازل کرد توانست قلب کسانی را زنده کند که از انسانیت فاصله ی زیادی داشتند و پر از جهالت های وحشتناک بودند  


- پیامبر ,میکند ,گفتند ,نماز ,امام ,آگاهی ,موفقیت پیامبر ,تبلیغات دشمن ,یارسول الله ,پیامبر اکرم منبع

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
دانلود آهنگ جدید | دانلود موزیک 24 کامپیوتر اِوان اطلاعات تخصصی فناوری و موبایل های هوشمند دانلود Unico Code بوی خوش وجود منــِ خاکــستریــ سازه های پیش ساخته